Co łączy takie kluby jak m.in Ajax, AS Roma, Manchester City, PSG? Nie tylko to, że występują w Lidze Mistrzów. Te kluby zdecydowały się na otwarcie sekcji e-sportowej.

Sport elektroniczny czyli e-sport to forma rywalizacji, w której przedmiotem działań zawodników są gry komputerowe. Zawodnicy rywalizują w bardzo podobny sposób jak w przypadku tradycyjnych sportów. Organizują się w drużyny, ligi oraz toczą walki w turniejach. Zamiast wielu słów warto zobaczyć poniższy reportaż:

Ten artykuł został oczywiście zainspirowany otwarciem sekcji e-sportu w naszej Arce. Sekcja e-sportu w Arce Gdynia nazywa się oficjalnie „Arka Gdynia eSports”. Póki co ogranicza się do gry FIFA. Jest to bardzo naturalne wejście w świat gier dla klubu piłkarskiego. W tym przypadku gra komputerowa odwzorowuje to czym klub zajmuje się na co dzień – piłką nożną. Warto dodać, że Arka nie jest pierwszym klubem piłkarskim w Polsce inwestującym w e-sport. Wcześniej dokonała tego m.in Wisła Płock, GKS Tychy oraz nasz najbliższy rywal - Legia Warszawa.

42520385_29425530-346748899147230-5924731140849008640-n.jpg

Jeśli ktoś sceptycznie patrzy na tę incjatywę wynika to prawdopodobnie wynika to z niezrozumienia. Czy granie na komputerze można nazwać sportem? Kwestia czy ktoś to chce nazywać sportem to jego prywatna sprawa. Pewnie podobne pytanie można odnieść do np. gry w szachy, która dziś oficjalnie uznawana jest za sport. Z pewnością istnieje element rywalizacji oraz doskonalenia umiejętności. Różnica pomiędzy tradycyjnymi dyscyplinami a e-sportem zaciera się, gdy jesteśmy jedynie widzami. W telewizorze z piwkiem w ręku można oglądać zarówno prawdziwych piłkarzy jak i wirtualne rozgrywki. Choć bardziej naturalne wydaje się oglądanie tych pierwszych, to olbrzymia popularność esportu skłania do refleksji. Tak, to również może być emocjonujące. To nie jest sport. To jest e-sport.

Wiele dużych imprez esportowych przyćmiewa już skalą niektóre z tradycyjnych sportów. Warto również zwrócić uwagę na demografię. Obecnie duża ilość młodzieży śledzi rozgrywki e-sportowe. Za 10-20 lat to ta młodzież będzie stanowiła znaczną część dorosłego społeczeństwa. Młodsi czytelnicy zapewne kojarzą gry takie jak Counter Strike (najnowsze CS GO) oraz League of Legends (LoL). Te dwa tytuły to w tej chwili najpopularniejsze e-sporty w Polsce. Inne również popularne gry to DOTA 2, Starcraft 2, PUBG, Heroes of the Storm, FIFA, czy Rocket League. Najlepsi gracze zarabiają setki tysięcy dolarów. Międzynarodowe turnieje oglądają setki tysięcy a niekiedy miliony widzów. E-sport trafił w tym roku nawet na przedolimpijskie zmagania. Rozgrywki Intel Extreme Masters w grę Starcraft 2 poprzedzały igrzyska olimpijskie i były opatrzone ich logiem.

 

Stereotyp gracza komputerowego jako chuderlawego nastolatka pozbawionego życia towarzyskiego należy odłożyć do lamusa. Wielu kibiców Arki gra w wolnym czasie w różne gry na konsoli czy tradycyjnym PC. Spędzanie czasu przed komputerem wcale nie oznacza, rezygnacji z aktywnego trybu życia. Podkreślają to również profesjonalni gracze. Poza treningiem przed komputerem równie ważny jest trening na siłowni. Zdrowe ciało pozwala osiągać najlepsze wyniki w e-sporcie.

 

Pashabiceps – gracz CS GO

Otwarcie sekcji e-sportowej przez Arkę jest w tej chwili raczej ciekawostką. Być może podwalinami pod potencjalną inwestycję na przyszłość. Klub skoncentrowany jest jednak na drużynie piłkarskiej i tak dalej będzie. Z ciekawością będziemy przyglądać się rozwojowi tej sekcji jak i całego e-sportu w Polsce. Jeśli kogoś to nie interesuje, niech zwyczajnie pomija czytając newsy o Arce. Dla klubu stwarza to jednak ciekawe możliwości promocji. Oby ta jak i inne inicjatywy jakie podejmuje nasz klub przyczyniły się do rozwoju przywiązania do żółto-niebieskich barw. Na silnej Arce zależy nam najbardziej.

 

Tymczasem przypominamy, że My widzimy się na stadionie!

 

Wszyscy na Arkę!